Mivel a prosztata szorosan körülfogja a húgyvezetéket, az esetleges elváltozásai, megnagyobbodása, daganata a vizelet útját akadályozhatja. Gyakori (különösen éjszaka jelentkező) vizelési inger mellett vizeletürítési nehézségek jelezhetik a bajt: nem sikerül tökéletesen kiüríteni a hólyagot, a vizelet gyengén vagy csak cseppenként jön, előfordulhat a vizelés közben csípő, égető érzés, hidegrázás. A prosztata betegségeinek korai szakaszukban egyébként kevés a tünete, ezért is kell a vizelési panaszokat komolyan venni, az okait kivizsgálni.
A betegség típusai
A prosztata három leggyakoribb megbetegedése:
- Prosztatatúltengés (BPH)
- Prostatitis (a prosztata heveny vagy idült gyulladásos megbetegedése)
- Prosztatarák
A tünetek mindhárom betegségcsoport esetében hasonlóak: a vizelési nehézségek mellett fájdalom jelentkezhet a herezacskó mögötti területen, illetve fájdalmassá válhat az ejakuláció is.
A prosztatagyulladás bármilyen életkorban előfordulhat, a leggyakoribb oka baktériumfertőzés. A prosztatagyulladás akadályozza a vizeletürítést a hólyagból, a hólyag így fogékonyabbá válik a fertőzésre, hiszen a visszamaradó vizeletben megnő a baktériumok mennyisége. A heveny prosztatagyulladás tünetei: fájdalom, láz, gyakori vizeletürítés, amit égető érzés kísér, vér vagy genny jelenik meg a vizeletben. A krónikus prosztatagyulladás esetében az utóbbi tünet hiányzik, de gyakori a deréktáji fájdalom és a potenciazavar. A prosztatagyulladás erősödésével egyre nehezebbé válik a vizelés.
A prosztata jóindulatú megnagyobbodása ötven év felett már a férfiak egyharmadát érinti. A megnagyobbodott prosztata az eredeti méretének többszörösét is elérheti, így szűkíti, összeszorítja a húgyvezetéket, akadályozza a vizelést, úgynevezett túlfolyásos inkontinenciát okozhat. Gyakoribbá válik a vizelés, éjszaka különösen sokszor jelentkezik az inger, de a vizeletsugár nehezen indul meg és nehéz befejezni is az ürítést. A vizelés zavarai, akadályozottsága más betegségeket is elindíthat, így például a pangó vizeletben elszaporodó baktériumok fertőzést, hólyag- és vesegyulladást, károsodást, hosszabb távon veseelégtelenséget is okozhatnak.
A prosztatarák a tüdő és a vastagbélrák után a harmadik leggyakoribb daganatfajta a férfiak körében. Alattomos elváltozás, korai szakaszban alig mutat tüneteket. Első tünetei hasonlóak a jóindulatú prosztata-megnagyobbodáséhoz. A vizelés égető érzéssel jár, a vizelet színe rózsaszínre változhat, az ürítést nehéz megkezdeni, és egyre gyakrabban kell éjszaka kimenni a WC-re. Ha felfedezik korai szakaszban, jól gyógyítható. Előrehaladott állapotú prosztatarák kezelése során, ha besugárzás vagy műtét válik szükségessé, mellékhatásként előfordulhatnak más jellegű inkontinens panaszok is: a besugárzás hiperaktív hólyagot eredményezhet a hólyagnyálkahártya irritációja következtében, a daganat miatt végzett műtét során pedig sérülhet a záróizom, vagy az azt mozgató idegek, ezért átmeneti vagy tartós inkontinencia léphet fel.
Figyeljen az étrendre! A prosztatarák megbetegedés gyakorisága egyenes arányosságot mutat a túlzott szénhidrátfogyasztással!
Néhány tipp, hogy mire figyeljünk oda, hogy megelőzzük a prosztata betegségeket.
Növényi szterolok: Az egyik legfontosabb a béta-szitoszterol. Ez bőven található a sütőtökben, a fűrészpálmában, a rizskorpában, a búzacsirában, szójában. Amiért ez az összetevő híres, az elsősorban a jóindulatú prosztata megnagyobbodás sikeres kezelésében mutatott sikeressége, valójában fogyasztása jelentősen csökkenti a vastagbél-, a mell- és prosztatarák kockázatát is.
Flavonidok: Sok flavonidot tartalmaz a zöld tea, a vörösbor, a különféle zöldségek és gyümölcsök. Ezek hatóanyagai mind jótékony hatásúak, de azért komoly védelmet természetes mennyiségben nem képviselnek.
Isotiocianátok: Rendkívül hatékonynak bizonyultak a rák megelőzésében, illetve kezelésében. Ez a vegyületcsoport nagy mennyiségben a keresztesvirágú növényekben, mint brokkoli, karfiol, kelbimbó, stb. fordul elő. Védenek a mell-, tüdő-, vastagbél- gyomor-, prosztatarákkal szemben.
Zsírsavak: Fontos megemlítenünk a zsírsavak szerepét is a rák kialakulásában. Az emberiség fejlődésében az omega-3 zsírsav fogyasztás meghatározó szerepet töltött be, ez az esszenciális zsírsav ma gyakorlatilag hiányzik a civilizált ember táplálékából. Vizsgálatok tucatjai bizonyítják, hogy a táplálékunkban túltengő omega-6 zsírsavak (étolaj, margarin) serkentik a rákos elfajulást, míg az omega-3 zsírsavak gátolják.
Kalcium és a prosztatarák
A World Cancer Research és az American Institute for Cancer Research vizsgálatai alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a kalciumpótlás és a kalcium tartalmú ételek fogyasztása egyaránt felelősek a prosztatarák kialakulásáért. Skinner és Schwartz 2008-as kutatásukban ezt bizonyították. 2800 embert vizsgáltak meg. Azoknál, akiknek magas volt a vérükben a kalciumszint, háromszor valószínűbben haltak meg prosztatarákban.
Újabb lehetőségek a prosztata karcinóma diagnosztikájában
phi (prostate health index)
Segítség a döntésben: szükség van biopsziára vagy nincsen?
Prosztata elváltozás gyanúja esetén a leggyakrabban kért laboratóriumi vizsgálatok a PSA (prosztata specifikus antigén), illetve a szabad PSA (fPSA). Szűrő jelleggel alkalmazható rektális digitális vizsgálattal (RDV) és ultrahangvizsgálattal kiegészítve, mivel nem megfelelően érzékeny és specifikus ahhoz, hogy önmagában használható legyen a prosztata karcinóma kiszűrésére.
A PSA (jelenlegi ismereteink szerint) a leginkább szervspecifikus tumormarker, bár, mint minden tumormarker, ez sem tumorspecifikus. A PSA minden férfiben termelődik; emelkedett szérumszintet mérhetünk különféle prosztatabetegségekben (infarktus, fertőzés, hiperplázia és malignus elfajulás), emellett átmeneti emelkedést okoz az RDV és a prosztatamasszázs.
Prosztata adenokarcinómában a PSA >90%-a kötött állapotban található,a nem kötött frakció a fPSA. A szabad PSA : összes PSA arány normális esetben > 25 %, prosztata karcinóma esetén < 25%.
...és mindezt 1 helyen a Mammut II.-ben (1024 Budapest, Lövőház utca 2-6.), 4. emelet labor, 5. emelet Rózsadomb Medical Center!
A prosztatagyulladás kezelésével és megelőzésével kapcsolatos információk
VálaszTörléshttp://herbcaps.com/hu_HU/webshop/content/27/prosztatagyulladas-prosztatitisz-prostatitis
PROSZTATAGYULLADÁS
VálaszTörlés